Tállya: Egy kincsekkel teli művészeti és kulturális központ
Programlehetőségek
Tállya, a Tokaj Art Wine egységek otthona, egy különleges helyszín, ahol a történelem, a művészet és a bor iránti szenvedély ötvöződik. A település gazdag épített és szellemi öröksége, valamint hagyományos mesterségei révén egyedi élményeket kínál látogatóinak.
A Rákóczi család jelentős hatással volt Tállya fejlődésére, amely alatt a település a borászat egyik központjává vált. A bor mellett azonban Tállya más kulturális értékekkel is büszkélkedhet. Itt keresztelték meg Kossuth Lajost, és a település ihlette Mikszáth Kálmán „Különös házasság” című regényének karaktereit. Lavotta János, a neves hegedűművész is e vidéken élt, amely tovább gazdagítja Tállya kulturális örökségét.
Tállya különlegessége, hogy a mai napig megőrzi és ápolja hagyományos mesterségeit. A helyi kádárműhelyekben készülnek a borok érleléséhez szükséges hordók zempléni tölgyfából, és az úrihímzés készítés hagyománya is fennmaradt, amelyet 2022-ben a Szellemi Kulturális Örökség részévé nyilvánítottak. Ezek a mesterségek és hagyományok hozzájárulnak Tállya egyedi varázsához, amely az itt eltöltött idő minden pillanatát különlegessé teszi. A Tokaj Art Wine borkóstolók keretein belül többek között ezekről is szó esik.
A település közelében számos izgalmas kirándulási lehetőség várja a látogatókat:
Boldogkő vára
Boldogkő vára, amely mindössze fél órás autóútra található, lenyűgöző kilátást és történelmi betekintést kínál.
A Zempléni-hegység lábánál álló romantikus lovagvár, melyet sziklára építettek és barackfák, valamint feketefenyők vesznek körül, különleges környezetben magasodik. Az újjáépített palotaszárnnyal és lenyűgöző panorámával rendelkező vár áprilistól október végéig minden hétvégén garantált programokkal várja látogatóit: lovagi bemutatók, jelmezes tárlatvezetések és interaktív középkori fegyvertapogatók szórakoztatják az érdeklődőket. Az állandó programok és kiállítások mellett a vár egyéb rendezvényeknek is helyet ad. A vár falairól csodálatos kilátás nyílik a gazdag látnivalókban bővelkedő környezetre, ahol változatos szállás- és vendéglátóhelyek várják a látogatókat.
Szerencs
Szerencs a Zempléni-hegység déli lábánál, a Taktaköz szélén található. A tokaj-hegyaljai híres borvidéket az ország belsejéből ezen a városon keresztül lehet megközelíteni, így a "Szerencs a Hegyalja kapuja" elnevezés teljesen helyénvaló. Ezt a jellegzetességet egy Világörökségi kapuzat képviseli, amely a város bevezető útján található.
Tokaji múzeum
Tokaj város központjában található a Tokaji Múzeum, amely 1985 májusától várja a látogatókat (címe: Tokaj, Bethlen G. u. 7.). Az épület, amelyet az 1790-es évek körül a görög származású Karácsony család emelt, egy emeletes és gazdagon díszített, kívül és belül egyaránt. A múzeum 2016. március 15-én megújult kiállítással nyílt meg újra, amely Tokaj város és a Hegyalja régió több ezer éves történelmét részletesen bemutatja, különös figyelmet fordítva a régészet, néprajz és helytörténet területeire, és még annál is többet kínál a látogatóknak.
Andrássy-kastély
A 10 kilométeres körzetben elérhető Andrássy-kastély, amelyet az 1750-es évek körül építettek, eredetileg egyemeletes barokk palotaként készült el Andrássy György megrendelésére. A XIX. században a kastélyt klasszicista stílusban átalakították. Az épület az évek során romos állapotba került, és 1936-ban a monoki római katolikus egyház tulajdonába került, akik iskolát alakítottak ki benne. Jelenleg is a Kossuth Lajos Általános Iskola működik az épületben.
Rákóczi-vár
A 16. század végén épült épület Borsod-Abaúj-Zemplén megye legújabb vára. Története szoros kapcsolatban áll a város múltjával. A Hegyalja kapujaként ismert Szerencs környéke a 13. században a Bogát-Radvány család birtokában volt, akik egy bencés apátságot alapítottak egy mocsaras terület egyik kiemelkedő dombján.
Mailloth-Kastély - Tállya
A kastély egykor a bárói család kényelmes otthona volt, bár építésének pontos dátuma nem teljesen ismert. Egyes források Rákóczi-kastélyként említik, mások szerint viszont az épület inkább 1720 körül, tehát a Rákóczi-birtokok elkobzása után épülhetett. A Rákóczi-kúria mellett álló L-alakú, részben alápincézett, egyemeletes barokk épületet többször bővítették a XIX. században. Nyugati oldalán egy kétpilléres portikusz található. A déli szárny boltozatos földszintjét és részben síkfedésű emeleti szobáit díszes homlokzat és kőlapos lábazat egészíti ki. Az épületben „Tállya 4D – Tállya térben és időben” címmel állandó kiállítás is látható.
A Bekecsi tanösvény további kulturális és történelmi élményeket nyújt.
Az aktív kikapcsolódást keresők számára a Tokaj Art Wine által szervezett e-bike túrák remek lehetőséget kínálnak a Zempléni-hegység felfedezésére.
Mád és Tarcal szomszédos települései is érdemesek a látogatásra.
Tállya és környéke egyedülálló kulturális és szabadidős programokkal várja a látogatókat, biztosítva, hogy mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő élményeket.
A képek forrása: https://tallya.kornyeke.hu/, Wikipédia